AÇIKBAŞ’TAN DEMİRYOLU ÇALIŞANLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

  • Haberin Tarihi: 25 Şubat 2015
  • Bu haber 8 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
AÇIKBAŞ’TAN DEMİRYOLU ÇALIŞANLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Demiryollarında görev yapan sezonluk işçilerin mağdur olduğunu savunan Devlet Demiryolları 5. Bölge Temsilcisi İzzet Açıkbaş, çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Devlet Demiryolları’nda ülke geneli 1972 yılından beri geçici görevlerde çalıştırılan binlerce işçinin mağdur olduğunu savunan 5. Bölge Temsilcisi İzzet Açıkbaş, işçilerin maaş zamları, çalışma zamanları ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Batman, Tatvan, Muş ve Bingöl’ün bağlı olduğu 5. bölgede 870 işçinin çalıştığını ifade eden Açıkbaş, “Ülke geneli 3 bine yakın işçi demiryollarında tamirat, yenileme ve onaylama işlerinde çalışıyor. İşçiler kıdeme göre belirli periyotlarda çalıştırılıyor. Bu sıralamada bir yıl içerisinde en fazla beş ay 20 gün en az ise 15 gün çalıştırılan işçiler, mesai yaptıkları gün sayısında sigorta primleri yaptırılıyor. Hiç kimsenin sigorta girişleri altı ayı bulmaz” dedi.
“SENDİKA DA KAZANIYOR”
İşçilerin işe giriş çıkışlarında sendikanın işçi başı 72 lira kesinti yaptığını ileri süren Açıkbaş, “Bir yıl içerisinde kıdem sıralamasına göre SGK çıkışı verilen ve bir süre sonra tekrar girişi yapılan işçilerin maaşından sendikaca 72 lira kesinti yapılıyor. Bu düzenden hem devlet hem de sendika kazanıyor. Yıpranan, mağdur edilen ise işçiler oluyor” diye konuştu.
Demiryollarında çalıştırılan işçilerin 60 yaşından sonra çalıştırılmadığını da kaydeden Açıkbaş, “60 yaşını dolduran işçiler, işten çıkarılıyor. Yıllarca çalışan işçilerin 2 bin sigorta primi dahi dolmuyor. 60 yaşını dolduran işçiler sigorta primleri dolmadığı için emekli olamadığı gibi yaşlılıktan dolayı başka işte de çalışamıyor” şeklinde konuştu.
“ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİ”
İşçilerin özlük haklarında düzenlemeler yapılması gerektiğini ifade eden Açıkbaş, “Yıllarca mağdur edilen, ezilen, yıpranan işçilerin özlük haklarında iyileştirilmelerin yapılması gerekiyor. Çalışma koşulları iyileştirilmeden yıllarca emek harcayarak çalışan işçilere kadro verilmesi de talepler arasında yer alıyor” dedi.

Kaynak: Gencinsesi

Anahtar Kelime: , ,

Yorum Kapalıdır.