BARAKAZİ, KARARA İTİRAZ ETTİ

  • Haberin Tarihi: 6 Ağustos 2018
  • Bu haber 517 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
BARAKAZİ, KARARA İTİRAZ ETTİ

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İnönü Mahallesi’nde bulunan 5 bin metrekarelik alanla ilgili meclise sunulan ve içeriğinde arsayla ilgili tasarruf hakkının Barakazi’den alınarak meclise devredilmesini içeren önergenin yasaya aykırı olduğunu vurgulayarak, kararı meclise iade etti.

Bingöl Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin başkanlığında gerçekleştirildi.

Gündemin birinci maddesinde, İnönü Mahallesi’nde bulunan 5 bin metrekarelik taşınmaz hakkında Temmuz ayında meclise sunulan ve içeriğinde taşınmazla ilgili Bakarazi’nin yetkilerinin kısıtlanarak, tasarruf hakkının tamamen meclise devredilmesini önerge yer aldı.

BARAKAZİ: “BU KARAR GAYRİ MEŞRUDUR”

Gündem maddesi görüşülmeden önce söz alan Barakazi, meclis tarafından oylanarak oy çokluğuyla kabul edilen kararın gayri meşru olduğunu vurguladı.

Barakazi: “Başkanvekilimin hazır bulunduğu meclis toplantısında TOKİ konutları yerleşkesinde bulunan alanla ilgili meclise önerge sunmuş ve bunu oy çokluğuyla kabul etmişsiniz. Meclis tarafından alınan bu karar gayri meşrudur. Bu kararın önergesi dahi yasaya aykırıdır. Kanunun bana verdiği yetkileri kullanarak bu kararı meclise iade ediyorum. Meclise iade ettiğim kararı tekrar aynı yönde oylarsanız İdare Mahkemesine başvuracağım” dedi. Barakazi’nin konuşmasının ardından oylamaya sunulan itiraz kararı oy çokluğuyla reddedildi.

KARAR YARGIYA TAŞINACAK

Meclis toplantısının ardından açıklama yapan Barakazi, Temmuz ayı meclis toplantısında oy çokluğuyla alınan kararın 5393 sayılı Belediye Kanunu’na aykırı olduğunu belirtti.

Barakazi, “Yasaya aykırı olan önergeyi tekrar görüşülmek üzere meclise iade ettim. Maalesef meclis üyelerimiz kararımızı oy çokluğuyla reddetti. Meclis üyelerimize bu kararın gayri meşru olduğunu belirtmemize rağmen kararlarında ısrarcı oldular. Mülki idare amiri sıfatıyla hukuka aykırı gördüğüm bu karar ve önergesini idari yargıya taşıyacağım. Söz konusu alanla ilgili geçen ay meclis toplantımızda işgalde bulunan şahısları meclisimizle yüzleştirdik ve bu konuyu gerek sosyal medyada gerekse kamuoyunda gündemleştirmek isteyen art niyetli çevrelerin hesaplarını boşa çıkardık. Bu alanla ilgili işgal önlenerek tarafımızdan uygulanmak üzere projesi hazırlanmıştır.” dedi.

Anahtar Kelime: ,

Yorum Kapalıdır.