“ÇALIŞMALARIMIZI; ALLAH RESULÜ’NÜN ÇİZDİĞİ ROTA DOĞRULTUSUNDA YAPMAYA ÇALIŞMAKTAYIZ”

  • Haberin Tarihi: 11 Mayıs 2015
  • Bu haber 24 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“ÇALIŞMALARIMIZI; ALLAH RESULÜ’NÜN ÇİZDİĞİ ROTA DOĞRULTUSUNDA YAPMAYA ÇALIŞMAKTAYIZ”

Her toplumda çok önemli rolü olan Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili röportajımızı Bingöl’de faaliyet yürüten ve sorumluluk alarak birçok çalışmalara imza atan Bingöl Merhamet Eli Muhtaç ve Yoksullarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile yaptık.

GÜNDEM12 DERGİSİ ÜÇÜNCÜ SAYI

Bingöl’de yardımlaşma ve dayanışma alanlarında çalışmalar yapan ve birçok muhtaca umut olan Bingöl Merhamet Eli Muhtaç ve Yoksullarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile derneğin çalışmalarını konuştuk.

İşte; Bingöl Merhamet Eli Muhtaç ve Yoksullarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Mehmet Tamaç ile yaptığımız röportaj…

Derneğinizin Kuruluş Amacını ve Amacı Doğrultusundaki Çalışmaları anlatabilir misiniz?

Derneğimizin kuruluş amacı; Allah rızasına ulaştıracak, Allah Resulünün (s.a.v) sünnetini ihya etmek, bu uğurda insanlara da örnek olmaktır. Aslında biz çalışmalarımızı Allah Resulünün şu hadisinin çizdiği rota doğrultusunda yapmaya çalışmaktayız.

Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Her kim mal bırakırsa o mal varislerindir. Kim de yoksul ve muhtaç kişiler bırakırsa o kişilerin bakımı bana aittir.” (Müslim, Feraiz: 4) Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.

Fakir, muhtaç ve yetim ailelerin durumlarını tespit ve bu doğrultuda ihtiyaçlarını, zengin-fakir arasında köprü olmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ayrıca muhtaç ailelerimizin bir nebze de olsa sıkıntılarına ortak olup, elimizden geldiğince onları teselli edip, manevi olarak nasihatlerde bulunmak,

Fakir ve muhtaç ailelerimizin ihtiyaçlarını gidermek adına esnaf ve varlıklı kişilerle görüşerek onlara çalışmalarımızı anlatmak suretiyle, muhtaç ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak, onlara bir Merhamet eli olmalarını talep etmek, derneğimizin amacı kapsamında yaptığımız faaliyetlerdendir.

Derneğin amacı doğrultusunda yapılan alan taraması ve hedef kitle ile ilgili ne tür çalışmalar yapmaktasınız? Bu çalışmalar da karşılaştığınız sıkıntılar ve bu sıkıntıların faydaya dönüşmesi için tür çalışmalar yapmaktasınız?

Derneğimizin amacı doğrultusunda alan taramasını deyim yerindeyse, ince eleyip sık dokumaktayız. Özellikle muhtaç aileleri tespit konusunda hassasiyetle çalışmaya gayret etmekteyiz. Zira son derece muhtaç, evinde yiyecek ekmeği bile olmayan ailenin hakkını, geçimini zorda olsa sağlayabilen ama muhtaç olan bir aileye vermenin vebalini üzerimize almamak adına bu çalışmalarımızda hassasiyet gösteriyoruz. Bu konuda kişinin beyanından ziyade bizatihi oluşturduğumuz tespit komisyonumuz kişinin durumunu ailelerin evinde ve çevrelerinden araştırarak ailenin muhtaçlık durumunu tespit etmektedir.

Tespit edipte yardım ulaştıramadığımız ihtiyaç sahipleri bizim en büyük sıkıntılarımızdır. Onların mağduriyetlerini gördükten sonra onlara bir yardım ulaştırıncaya kadar geçen süreç bizim için büyük bir sıkıntıdır. Bu sıkıntıların, zorlukların giderilmesi için her gün bir önceki günden daha fazla çalışarak varlıklı insanlara ve esnafa ulaşmak gayreti içinde ve bilincindeyiz.

Derneğin bugüne kadar yaptığı sosyal sorumluluk projeleri nelerdir ve bu projelerde hedeflenen amaca yakınlığı ne derecededir?

Derneğimiz; kurulduğu 2012 yılından beridir tespit edilen muhtaç ailelere, yetimlere her ay düzenli olarak gücü nispetinde yardım ulaştırmaya çaba sarf etmektedir. Ayrıca bununla yetinmeyip fırsat buldukça bu aileleri ziyaret etmeye gayret etmekteyiz. Hedeflediğimiz noktaya tam anlamıyla ulaşamamış olsak ta, kısmi olarak amacımıza ulaşmakla beraber hedeflerimize ulaşmak adına çalışmalarımız devam etmektedir. Bugüne kadar yaptığımız çalışmaları kısmen de olsa basınla paylaştık. Orada da belirtiğimiz gibi öncelikli hedefimiz İslam dairesi içinde Allah’ın razı olacağı salih ameller işlemek ve salih amellere teşvik doğrultusunda öncelikle ilimizde bulunan mağdur kalmış mağdur olmuş mağdur bırakılmış bütün kardeşlerimizin mağduriyetlerini gidermeye muvaffak olmaktır. Ancak bugüne kadar istediğimiz oranda olmasa da birçok mağdur kardeşimizin kısmi mağduriyetlerini giderdik. Rabbim yeryüzündeki ihtiyaç sahibi insanların mağduriyetlerini gidersin biz Müslüman kullarını da buna vesile kılsın.

Yapılan yardımların teminini nasıl gerçekleştiriyorsunuz ve temin edilen yardımları ulaştırdığınız hedef kitlenin yardım alabilme şartları nelerdir? (hangi kriterlere göre yardım yapılmaktadır)

Derneğimizin üyeleri, hayırseverler, esnaflardan yapılan yardımlarla, düzenlenen kermes ve kampanyalardan elde edilen gelirlerle muhtaç ailelerimizin ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktayız.

Hedef kitlenin yardım alabilme şartlarını 2 kategoride değerlendirmekteyiz. Bunlar şöyledir;

  1. Yetim, dul, kimsesiz olup herhangi bir yerden bir yardım almayan ve çalışamıyor derecede olan ihtiyaç sahiplerimize öncelik tanımaktayız. Bu ailelerimize elimizden geldiğince her ay düzenli olarak gıda yardımında bulunmaya çalışıyoruz.
  2. Kategoriye nazaran durumu biraz daha iyi olan ancak ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamayan muhtaç ailelerimize de düzenli olmasa da elimizden geldiğince yardım ulaştırmaktayız.

 

Yaptığınız çalışmalar kapsamında anlatmayı uygun gördüğünüz ve halkımızın deyim yerinde ise öğrenmesini istediğiniz veya ders alınabilecek olay veya bir durum var ise paylaşmak ister misiniz?

Yaptığımız çalışmalar doğrultusunda anlatılacak çok şeyler var aslında ancak duymak ile görmek arasında uçurum fark var. Halkımızdan naçizane bir isteğimiz var mahallesinde, sokağında küçük bir araştırma yapıp muhtaç ailelerin dertlerini dinlemeye gitsinler. Eminim ki, kendileri bu işin bir ucundan tutmak isteyeceklerdir. Sabah çocuğuna bir lokma ekmek veremeyen annenin çaresizlik içindeki gözyaşlarına bir kaç dakikalık dahi olsa ortak olsunlar. Aylarca kirasını veremeyen yatalak babanın dramını, soğuktan battaniyenin altından çıkamayan çocukların masumluğunu, yanan annenin yüreğine, babanın çaresizliğine bir nebze olsun ortak olsunlar. “Kendisi tok iken komşusu aç olan bizden değildir” diyen O Yüce Ahlak sahibinin sözünü bir kerecik olsun hatırlayıp komşusunu sormaya ihtiyaç sahiplerinin durumunu sormaya davet ediyoruz. Eğer siz onlardan bihaber iseniz bizim tespit ettiğimiz muhtaçlar var sizleri onları kendi dillerinden dinlemeye davet ediyoruz. Biz sadece köprü olalım siz kendi elinizle yardımda bulunun çağrısında bulunuyoruz.

Son olarak bir STK olarak yaptığınız yardımların kamuoyunda etkisi nedir? Kamuoyu bu çalışmaları nasıl görüyor ve ne derecede destekliyor veya karşı duruyor?

Aslında kamuoyunda kulaktan dolma yanlış algılardan dolayı çalışmalarımızı kamuoyuna anlatmakta bazı sıkıntılar yaşamaktayız. Bir diğer nokta ise elimizde yeterli derecede imkanların olmayışı… Bu her iki durumu da aşmak için imkanlarımız dahilinde Allah‘ın razı olacağı şekilde çalışmalarımızı gayretle sürdürmekteyiz. Kamuoyundaki yanlış algı aslında bu devirde fakirin olmadığı yanılgısıdır. ‘Tokun açtan haberi yoktur’ Sözü misalince bizlerde defalarca varlıklı insanların ‘fakir yoktur’ yanılgısına şahitlik etmekteyiz. Son olarak şunu söylemek gerekir ki; mal da bir imtihan aracı muhtaçlıkta bir imtihan aracı her ikisinin de değişme olanağı vardır. Onun için elimizdeki imkânlar ne ise yokluk, ya da varlık fark etmez. Her iki durumda da Allah (c.c ) razı etme doğrultusunda hareket ederek asıl baki hayat olan ahireti kazanma gayreti içinde olmalıyız. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan bir sona duçar oluruz. Tıpkı aşağıdaki ayeti kerimelerin beyanında olduğu gibi:

“Kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşlere, besili atlara, hayvanlara ve ekinlere karşı duyulan aşırı istek, insanlara süslü gösterildi. Oysa bunlar sadece dünya hayatının geçici malıdır. Varılacak güzel yer ise Allah’ın katındadır.”(Al-i İmran, 3/14)

Allah lütuf ve ihsanıyla onlara zenginlik verdiğinde, cimrilik ettiler ve sözlerinden döndüler. Zaten onlar yüz çevirmeyi âdet edinmişlerdir.” (Tevbe Suresi: 76)

 “İnsanların hangisinin daha iyi iş işlediğini ortaya koyalım diye, yeryüzünde olan şeyleri, yeryüzünün süsü yaptık.” Kehf 7.

Demek ki yeryüzü bir imtihan salonudur. Bizim imtihanımız için bu dünya bu şekilde hazırlanmıştır. Dünyanın geçici zevklerine ve süslerine aldanmayıp, onun geçiciliğini anlayıp onun yaratıcısına yönelen, Onun rızasını kazanabilmek için sâlih ameller işleyen kimselerle, dünyayı hedef bilip onun süsüne ve ziynetine gönlünü kaptıranları ayıralım diye, Rabbimiz bu dünyanın süslendiğini anlatıyor. Dünyanın süsüne ve ziynetlerine aldanarak kulluğu terk eden insanların imtihanı kaybedecekleri anlatılıyor. Zira dünyanın böyle cazip ve süslü kılınması aldanmaya müsait olduğunu göstermektedir. Sizin imtihanınız için kurulan bu dünya bir gün bitecektir. Rabbim bizleri ve İslam ümmetini her daim hayır üzere kalıp hayırlı işler yapmaya muvaffak kılsın. Kendi rızasına ulaşan kullarından eylesin. (amin)

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.