HİYERARŞİNİN OLMADIĞI YERDE ANARŞİ OLUR

  • Haberin Tarihi: 14 Kasım 2017
  • Bu haber 205 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
HİYERARŞİNİN OLMADIĞI YERDE ANARŞİ OLUR

Bingöl Valisi Ali Mantı 2017-2018 eğitim öğretim yılı münasebetiyle planlanan okul ziyaretleri kapsamında Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi, Merkez İmam Hatip Ortaokulu ve İMKB Mustafa Kemal Paşa İlkokulu ziyaretleri ile devam etti.

Bingöl Valisi Ali Mantı 2017-2018 eğitim öğretim yılı münasebetiyle planlanan okul ziyaretleri kapsamında Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi, Merkez İmam Hatip Ortaokulu ve İMKB Mustafa Kemal Paşa İlkokulu ziyaretleri ile devam etti.

Özellikle öğrenciler ve öğrenci velileri adına okul aile birliği üyeleri ile görüşmenin hedeflendiği ziyaretlere Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi, Merkez İmam Hatip Ortaokulu ve İMKB Mustafa Kemal Paşa İlkokulu ziyaretleri ile devam edildi.

Okulların hem fiziki açıdan hem de akademik başarı ve öğrenci davranışları açısından değerlendirildiği ziyaretlerde Vali Ali Mantı’ya Vali Yardımcısı Cevat Gün, Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, R.Tayyip Erdoğan Mahallesi Muhtarı Hakkı Bucuka ve Ş. Mustafa Gündoğdu Mahallesi Muhtarı Zeki Çavlı eşlik ettiler.

Ziyaret kapsamında öncelikle Rekabet Kurumu Anadolu Lisesi ziyaret edildi. Okul Aile Birliği üyeleri ile tanışan Vali Mantı toplantı salonunda okul öğretmenleri ve Okul Aile Birliği üyeleri ile buluştu. Burada yaptığı konuşmada Vali Mantı şunları söyledi; ‘Okul ziyaretleri ile amacımız öğretmenlerimiz ve çocuklarımızla tanışmak ve karşılıklı birbirimizi dinlemektir. İnsanımızı ne kadar yakından tanırsak işlerimizde muvaffakiyet o kadar mümkün olur. İnsanlar tanıyamadıklarını tanımlarlar. Bizler tanımlama yerine karşılıklı tanışmayı tercih ediyoruz ve onun için okullarımızdayız.

Yüz yüze olmak şikâyet ve taleplerimizi, varsa çözüm önerilerimizi aynı masa etrafında iken konuşmak çözüm odaklı bir yöntemdir. Bizler de bu yöntemle hareket ediyoruz. Konularımızı açık yüreklilikle konuşabilmeliyiz. Gizlilik, saklılık, haset ve fesat bizlere zarar verir. Açık sözlü ve dürüst olmalıyız.

Siz değerli öğretmenlerimiz öğrencilerimizle ilgileniyorsunuz. Omuzlarınızda büyük mesuliyet var. Çocuklara bugün ne verirseniz yarın onu alırsınız. Sizlerden idealist insanlar yetiştirmenizi bekliyoruz.

Her yerde söylüyorum, ‘kişi kudreti nispetinde sorumludur’. Devletin vermiş olduğu imkânları kullanarak elimizden geleni yapmalıyız. Bu süreçte herkes sorumluluk almalı. Maalesef günümüzde ‘bilenler konuşmuyor, bilmeyenler ise susmuyor’. Sadece talep ve eleştiri ile istediğimiz felah toplumuna ulaşamayız. Teşekkür etme kültürünü daha da yaygınlaştırmalıyız. Devletimizin yaptığı yatırımları, vatandaşın hizmetine sunduğu imkânları takdir edebilmeliyiz.

Ben özellikle öğretmenlerimizden geleceğin ahlaklı ve sorumlu fertleri için rol model olmaları konusunda hassasiyet göstermelerini bekliyorum. Eğitim ve ilim camiasının her türlü ideolojik meşguliyetten uzak durmasını ve sadece insan yetiştirmekle ilgilenmesini istiyorum. Çocuklarımızda davranış bozukluğuna yol açacak söz, fiil ve imalardan uzak durmalıyız.

Hak arayan ama hukuk karşısında haddini bilen öğrenciler yetiştirmeliyiz. Sorunlarını çözme konusunda sabır ve tahammül kavramını işlemeliyiz.

Dünya bizden ibaret değil; kalbimizi ve gönlümüzü farklı bilgi ve yaklaşımlara da açmalıyız. Evrensel doğrular hepimizi bağlar. Ehliyet, liyakat ve sadakat kavramlarını gündemleştirmeliyiz.

Devletimizin birlik ve beraberliği, insanımızın geleceği için önyargılardan uzak durmalıyız. Adam harcamak maharet değildir. Adam yetiştirmeye çaba harcamalıyız.

Birbirimizden öğrenmeye açık olmalıyız. Bilgilenme süreçlerinde farklı kaynaklardan beslenmek ve öylece doğruyu bulmak lazım. Bilgi, cesaret, merhamet ve haysiyet ancak özgür kafalarda olur, güdümlü ve güdük kafalarda olmaz.

Okul Aile Birliği’nin okulları sahiplenmesi gerekir. Üyelerimiz okul idarecilerine ve öğretmenlerine yardımcı olmalı, sorunlar özellikle bu tüzel kişilik üzerinden çözülmeye çalışılmalıdır.

Hamdolsun ilimizde okullar ve derslikler açısından ciddi bir sıkıntı yok. Fiziki koşullar açısından Türkiye’nin birçok bölgesine ve iline göre iyi durumdayız. Genç ve dinamik öğretmen kadrolarımız var. Pırıl pırıl öğrenciler bizden ilgi bekliyor. Sorumluluklarımızı erteleme lüksümüz yok. Hiçbir mazeret başarıyı gölgeleyemez.

Öğretmen, öğrenci ve veli üçlüsünü makul şekilde bir araya getirerek başarıyı yakalamamız lazım. Medeni insanlardan oluşmuş toplum için çalışmalıyız. Kötülüğe ait her sesin ve rengin karşısında olmalı, iyiliğe ait her sesin ve rengin de yanında olmalıyız’ dedi.

Daha sonra okul bünyesinde tamamlanan ‘Z Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı.

Buradan Merkez İmam Hatip Okuluna geçildi. Öğretmenler, öğrenciler ve Okul Aile Birliği üyeleri ile buluşan Vali Mantı derslikleri ziyaret etti, okul kütüphanesine kitap hediye etti.

Burada yaptığı konuşmada Vali Mantı şunları söyledi: ‘ Temel hedefimiz zulümle hareket etmemek, baskı ile iş yapmamaktır. İşimizde ciddi ve kararlı olmalı,işimizi kendi kuralları ile yapmalıyız. Hiyerarşinin olmadığı yerde anarşi olur. Hiyerarşiyi bozarsak kaos olur.

İdealist olmalıyız. Öğrencilerimize bilginin yanında bilinç ve şuur da vermeliyiz.’

Son olarak İMKB Mustafa Kemal Paşa İlkokulu ziyaret edildi. Vali Mantı burada özel eğitim sınıfı ile derslikleri ziyaret etti, okul kütüphanesine kitap hediye etti. Öğretmenler ve Okul Aile Birliği üyeleri ile tanıştı, okul idaresinden okulun fiziki durumu ve akademik başarıları ile ilgili bilgiler aldı.

Vali Mantı’nın okul ziyaretleri program dâhilinde periyodik olarak devam edecektir.

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.