VERGİ BORÇLARININ YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

  • Haberin Tarihi: 1 Ağustos 2018
  • Bu haber 148 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
VERGİ BORÇLARININ YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

7143 Sayılı Vergi Yapılandırma Kanunu kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyenler için verilen süre 27 Ağustos’a kadar uzatıldı. Bingöl Belediyesi, 2 bin 487 kişinin 3 milyon 945 bin 370 TL tutarındaki borcunu yapılandırırken 774 bin 509 TL faizi de sildi.

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünce yapılan açıklamada, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik kanuna ilişkin başvuru süresinin 27 Ağustos’a kadar uzatıldığı anımsatıldı.

3 MİLYON TL BORÇ YAPILANDIRILDI

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanun’u kapsamında su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, reklam, ecri misil, harçlar ve ücretler, atık su alacaklarının yeniden yapılandırıldığı ifade edilen açıklamada, “Yapılandırma fırsatı kapsamında belediyemize müracaatta bulunan 2 bin 487 kişinin 3 milyon 945 bin 370 TL tutarındaki borcu yapılandırıldı. Düzenleme kapsamında 774 bin 509 TL tutarındaki faiz silindi” denildi.

Açıklamada, “Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın 27 Ağustos tarihine kadar belediyemize başvurmaları gerekiyor. Vatandaşlarımız borçlarını peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödeyebilecek” denildi.

PEŞİN ÖDEME AVANTAJI

Yapılandırma kapsamında başvuran ve peşin ödemeyi seçen mükelleflerin neredeyse vergi borçlarının sadece anaparasını ödeyerek bu fırsattan yararlanabileceği ifade edilen açıklamada, düzenlemeyle birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinerek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise ilgili dönemlerde geçerli Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanarak yeniden yapılandırılacağı belirtildi.

Açıklamada, “Yapılandırılan borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.  Eylül ayında peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda da birinci taksiti ödedikten sonra ikinci taksitin ödeme süresinde yani kasım ayında, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanacak. Buna göre, ödemelerin peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde yapılması halinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak. Yapılandırılan borçlar, peşin ödemenin yanı sıra 2’şer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitle de ödenebilecek. Bu takdirde tercih edilen ödeme süresine göre çeşitli oranlarda katsayı uygulanacak” ifadelerine yer verildi.

Yorum Kapalıdır.