35 ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNE ORTAK DESTEK

  • Haberin Tarihi: 23 Temmuz 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
35 ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNE  ORTAK DESTEK

Solhan’da özel güvenlik görevlisi olarak çalıştıkları işten bir gece silahları alınarak işlerine son verilen 35 kişinin işten çıkarılmalarını paylaşan Solhan STK’ları, “Haksız ve manidar bir zamanlamayla görevlerine son verilen 35 Güvenlik görevlisinin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda Solhan STK’ları olarak mağdur kardeşlerimizin yanındayız.” dediler. 

Solhan’da farklı alanlarda faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları (STK), 15 Temmuz gecesinin ertesinde gece silahları ellerinden alınarak görevlerine son verilen 35 özel güvenlik görevlileri için ortak basın açıklamasında bulundular.

“15 Temmuz 2018 gece yarısı operasyonuyla silahları ellerinden alınıp topluca görevlerine son verilen Yukarı Kalehan HES Barajının 35 Özel Güvenlik Görevlileri kardeşlerimiz mağdur edilmiştir.” diye açıklamaya başlayan Solhan STK’ları, “Haksız ve manidar bir zamanlamayla görevlerine son verilen 35 Güvenlik görevlisinin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda Solhan STK’ları olarak mağdur kardeşlerimizin yanındayız.” dediler.

“TARİH BİR KEZ DAHA EMEK VE EKMEK DAVASINDAN YANA OLACAKTIR”

Yapılan açıklamada; “2011 yılından bu yana yapımı devam eden Yukarı Kalehan HES Barajının güvenliğini sağlayan 35 Güvenlik Görevlisi kardeşlerimiz, kendi topraklarında kurulan ve yapımında ciddi emek sarfedip cefa çeken çalışanlar, bir nebze de olsa artık zahmetin Rahmete döneceği günlerin arifesinde, baraj faaliyete girer girmez görevlerine son verilmesi ve yerlerine başka güvenlik görevlisi alınacağı söylem ve eylemi asla kabul edilebilir bir durum değildir. Bu söylem ve eylem sizinle işimiz bitti… Köprüyü geçene kadar ayı dayı muamelesinden başka bir şey değildir. Bu bir hakarettir ve bu insanlara başlı başına zulümdür. Topraklarını, muhabbetini, emeğini, alınterini, insani ilişkilerdeki dürüstlüğünü hasılı kelam değer adına ne varsa ilk günkü hürmet ve izzetini ilgili yetkililere bir an bile esirgemeyen Solhan Halkı, bugün 35 evladına yapılan bu zulme rıza göstermediğini haykırıyor ve olumlu sonuç alınıncaya kadar bu hususta geri adım atılmayacağını her kesim ve yetkililerin bilmesini istiyoruz. Bugün yerelde dile gelen bu haykırış ve direniş yarın ulusal alanda haklı sesini ve direnişini duyurana dek devam edecek ve tarih bir kez daha emek ve ekmek davasından yana olacaktır. Haklarında yargısız infaz verilen ve keyfi muameleye maruz kalan 35 özel güvenlik görevlilerinin haklı sesi, bugün onları savunanlarla binleri aşmış ve bu haklı davada müdahil olanların sınırları çoktan memleketin dört bir yanına ulaşmıştır çok şükür. Her halükarda bu durum 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri kanuna göre hukuksuzdur. Çünkü şirket burada toplu lokavt yoluna gitmiştir. 5188 sayılı yasaya göre toplu lokavt suçtur. Birey ve toplum nezdinde de haksızlıktır. Çünkü ciddi bir gerekçe sunulmamış, işten çıkarılma durumu gerek öncesinde gerekse işten çıkarılma esnasında kendilerine bildirilmemiştir.” denildi.

HAK VE HAKKKANİYET NEZDİNDE BU MUAMELE REVA MI BU İNSANLARA?

“Kulların dahi kabul etmediği bu muamele, Yaradan nezdinde yerini ilgili ve yetkililerin vicdansız vicdanlarına havale ediyoruz.” diye devam eden açıklamada şunlar aktarıldı: “Yıllarca umut vaat edilen, umutları suistimal edilen ve neticede kendilerini kandırılmış addedilen bu bireylerin haklı davaları er yada geç hakettiği değeri bulacaktır. Kul hakları  gaspedilen ve başkasına peşkeş çekilmeye düşünülen bir Emek -İşveren muamelesi, bu ülkede emeğe değer veren herkesin üzerinde kafa yorması ve gelinen süreci izleyip değerlendirmesi vicdani bir meseledir. Çünkü yıllardır kendilerine ‘söz verilmiş, barajın yapımı tamamlansa dahi işlerine devam edecekleri taahhüdü verilmiştir.’ Burada işçilerin aileleri de mağdur edilmiştir. Bu vakanın Sosyal ve Psikolojik  boyutları ayrıca irdelenmeli ve gerekli dersler de çıkarılmalıdır. İşçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Devlet Büyükleri başta olmak üzere tüm kesimlerin harekete geçmeleri gerektiği ortadadır. Ya kendi şirketlerinde kendiişlerine geri dönmeleri sağlanmalı ya da başka bir çözüm yoluna gidilmelidir. Emekten, haktan ve adaletten yana olmayanlar, kendi içlerinde sınıf dayanışmasını, birlikteliği, örgütlülüğü sağlayan 35 özel güvenlikçilerin dostlarının ortak ve birleşik mücadelesi karşısında durabilmesi de mümkün değildir. Solhan STK’ları olarak Solhanlı Özel Güvenlikçilerimizin onurlu direnişini selamlayarak, dayanışma duygularımızı ve dualarımızı iletiyor, işten atılan kardeşlerimizin bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini de Rezzak -ı Kerimimizden talep ediyoruz. Binler Selam ve Dua ile…”

AÇIKLAMAYI YAPAN STK’LAR

Solhan Eğitim Bir – Sen

Solhan İHH

Solhan Şimşirpınar-Der

Solhan-Der

Solhan Cihannüma

Solhan İmam Hatip Platformu

Solhan Kale Köyü Der – Gincder

Solhan Ömeran Der

Solhan Çağrı-Der

Anahtar Kelime: ,

Yorum Kapalıdır.