ALMANYA’DA ZAZA-DER KURULDU

  • Haberin Tarihi: 8 Ekim 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
ALMANYA’DA ZAZA-DER KURULDU

Başkan Keskin: “Sevgi ve hoşgörünün hâkim olduğu bir anlayışla herkesi kucaklamak, dilimizin ve kültürümüzün yaşatılmasına katkıda bulunmak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da kurulan Nidersachsen Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği, ilk genel kurul toplantısında gerçekleştirdi. 07 Ekim 2018 Pazar günü Sprotte e.V Lehmvandlungsweg 36-40 31582 NIENBURG/Weser adresinde yapılan 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda tek listeyle gidilen seçimde kurucu başkan Ali Keskin, yeniden yönetim kurulu başkanı seçildi.

“AVRUPA’DA İLK MEŞALEMİZİ YAKTIK”

Yönetim Kurulu üyelerinin ve kurulların belirlendiği kongrede bir konuşma yapan ve derneği hayırlı olması temennisinde bulunan Dernek Başkanı Ali Keskin; “Anadilimiz Zazaca’nın ve kültürümüzün yaşatılması, tarihimizin bilinmesi ve Zaza halkının ‘dil ve kültür’ ekseninde bütünleşmesi, siyasi görüş ve inanç noktasına takılmadan, ayrışmalardan uzak bir birliktelik sağlanması adına Türkiye’de Zaza Dernekleri Federasyonu kurulmuş ve ülkemizde yakılan meşaleyi Avrupa’ya taşıma adına Almanya’da ilk kıvılcım sayılan adımı atmış bulunmaktayız. Bu kapsamda Niedersachsen Zaza Dil, Kültür ve Tarih Derneği’mizin ilk genel kurul toplantısını gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Derneğin, Zazaca’nın ve Zaza kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere doğru şekilde aktarılması amacıyla kurulduğunu vurgulayan Başkan Ali Keskin, şunları söyledi; “Hedefimiz, Anadilimiz Zazaca’nın UNESCO’nun da verilerine yer alan kaybolmaya yüz tutmuş diller kategorisinden kurtulmasına katkıda bulunmak, geleneklerimizin yeşertilmesini sağlamak, kültürel asimilasyonun önlenmesinde etkinli rol almak, Zaza halkı arasında birlik ve dayanışmanın pekişmesine katkıda bulunmaktır. Altını özellikle çizmek isterim ki, siyasetten uzak, tamamen dil, kültür ve tarih eksenli bir oluşum olarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu bir anlayışla herkesi kucaklamak, dilimizin ve kültürümüzün yaşatılmasına katkıda bulunmak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Dilimizin yaşatılması alanında özellikle akademik desteklerle önemli eserlerin oluşturulması ve Zaza halkıyla paylaşılması önceliklerimizden olacaktır. Ayrıca Almanya’da Zazalar arasındaki dayanışmayı pekiştirecek etkinliklerimizi de gerçekleştireceğiz. Samimiyet çerçevesinde katkıda bulunmak isteyen herkese kapımız açıktır. İnşallah, bu birliğimiz örnek olacak, çalışmalarımız yarınlar için bir rehber kabul edilecektir. Kongremize katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyor, manevi desteğiyle yanımızda olan tüm gönüldaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

Anahtar Kelime: , ,

Yorum Kapalıdır.