“ATILAN ADIMLARI SÜREKLİ KÜÇÜMSEDİLER”

  • Haberin Tarihi: 5 Haziran 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
“ATILAN ADIMLARI SÜREKLİ KÜÇÜMSEDİLER”

AK Parti iktidarının attığı barış adımlarının HDP çevresi tarafından görmezden gelindiğini söyleyen Berdibek, “Çözüm için atılan adımları küçümseyip sürekli Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı üzerinden bölgede bir siyasi iklim oluşturdular” dedi.

AK Parti Bingöl Milletvekili adayı Feyzi Bedibek, AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği toplantıda gençler ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi.

24 Haziran seçimlerinin yeni bir sisteme geçiş süreci olduğu için hayati önem taşıdığını belirten Berdibek, “24 Haziran seçimleri Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli bir dönüm noktasıdır. Malum, emperyalistler Türkiye’yi kıskaca almış durumda. Doğudan -batıdan Türkiye’nin dört bir yanından saldırıyorlar. Siyasi baskılar derken şimdi de ekonomik planlarını devreye almaya çalışıyorlar. Çok şükür halkımız vatanına sahip çıkan bilinçli bir halktır. Halkımız bu tür oyunları ferasetiyle çözecek seviyededir. Halkımız birlikteliğini korursa Türkiye’nin çözemeyeceği sorun, atlatamayacağı badire yoktur inşallah” dedi.

“KÜRT SORUNUNU GÜNDEME GETİRENİN BAŞINA BİR ŞEYLER GELDİ”

Barış süreci ile ilgili konuşan Berdibek, Hükümetin attığı adımlara karşın, karşı taraftan demokratikleşme adımları göremediklerini belirterek, “Kürt halkının yaşadığı sorunları kim gündeme getirdiyse mutlaka başına bir şeyler geldi. Sayın Özal gibi birçok örneğini yaşadı bu ülke. Böyle bir ortamda Sayın Recep Tayyip Erdoğan büyük bir cesaret sergileyerek konuyu tekrardan gündeme getirdi. Kürt meselesi tekrardan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirildiğinde 2005 yılıydı. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Diyarbakır’a gitmiştik. Barış sürecinin temellerini atacak olan miting maalesef hiç ilgi görmedi, sınırlı sayıda katılım gerçekleşti. Bugün kendisini Kürt halkının temsilcisi ilan eden çevre samimi olmuş olsaydı o gün o toplantıya katılır ve çözüm için üzerine düşeni yapardı” dedi. Berdibek, Kürtlerin temsilcisi olduğunu söyleyen çevrenin çözüme destek vermediğini savundu.

“ERDOĞAN’IN ALDIĞI RİSKİ HER ZAMAN GÖZ ARDI ETTİLER”

Kürtleri inkar ve red eden politikaların Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı adımlar son bulduğunu belirten Berdibek, “Sayın Erdoğan Diyarbakır mitinginde ‘bütün vatandaşlarımız eşittir, eşit şartlarda yaşayacaktır’ dedi ve Kürtlerin de bu topraklarda asli bir unsur olduğunu belirtti.  Biz Kürt halkını hiçbir zaman azınlık olarak görmedik. Sayın Erdoğan o gün Kürt halkının taleplerini dinleyerek sorunların çözümü için ciddi çalışmalar başlattı. Kürkçe dil serbestisi, Kürtçe yayınlar, televizyon kanalları, hak ve özgürlüklerin kapsamının genişletilmesi gibi bir çok konu ele alınarak çeşitli adımlar atıldı.  Uzun yıllar sonra atılan demokratik adımlar bu sorundan geçinen kesimi rahatsız etti. Atılan bütün demokratikleşme adamlarını küçümsediler yok saydılar. Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı riski her zaman göz ardı ettiler. onunla birlikte yürüyeceklerine sürekli karşısında durdular. Sürekli düşman olarak gördüler ve ‘seni başkan yaptırmayacağız’ argümanına sığındılar” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN KARŞITLIĞI ÜZERİNDEN BİR SİYASİ İKLİM OLUŞTURDULAR”

Siyasilerin gündeme getiremediği Kürt Sorunu meselesini, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gerekirse baldıran zehri içerim” diyerek ve büyük bir risk alarak tekrardan gündeme getirdiği belirten Berdibek, “Bununla sınırlı kalmadı sayın Erdoğan bir çok demokratikleşme paketi açıkladı. Kürtçe enstitüler, televizyonlar, siyasi propaganda ve daha bir çok demokratikleşme adımı atıldı.  Atılan bunca adımı HDP çevresi ya görmezden geldi ya küçümsedi ya da kendi mücadelesinin bir kazanımı gibi gösterdi. Sürekli Sayın Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı üzerinden bölgede bir siyasi iklim oluşturdular” dedi.

 

Yorum Kapalıdır.