“BAŞARI DEĞİL REFERANS GEREKİYOR”

  • Haberin Tarihi: 6 Aralık 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
“BAŞARI DEĞİL REFERANS GEREKİYOR”

Bingöl ve ilçelerinde alınması planlanan bekçilik için sınavlara girip üç aşamada da yüksek puan alarak yedeklere bile giremediğini ve mağdur olduğunu söyleyen Özel, “Başarı değil referans gerekiyor. İşleyiş torpil ile olduğu için hakım olan verilmedi.” dedi.

Türkiye genelinde 7 bin, Bingöl’de ise 60 kişinin alındığı mahalle ve çarşı bekçiliği sınavlarına girdiğini ve aldığı puan ile yerleşmesi gerekirken yedeklere bile seçilmediğini söyleyen Faysal Özel, yetkililere seslenerek mağduriyetini dile getirdi.

Özel, “Bingöl iline alınması planlanan 60 mahalle ve çarşı bekçiliği sınavına başvuru yaptım. 3 aşama ile yapılan sınavlardan ilki olan yazılı sınavda 100 üzerinden 95 puan alıp bir sonraki aşamaya hak kazandım. Sonraki aşama Diyarbakır Ali Gaffar Okan POMEM de spor mülakatı idi. Oradan da 40 saniye gibi bir başarı elde ettim ve 100 puan üzerinden 100 tam puan aldım. Akabinde hemen sözlü mülakata hak kazandım. Sözlü mülakata girdim. Komisyon başkanı Diyarbakır Vali yardımcısı Hacı Hasan Gökpınar kendimi tanıtmamı istedi. Kendimi tanıtırken bölüp yazılı sınavda kaç puan aldığımı sordu. Ben de ‘95 aldım efendim’ dedim. Devreye komisyondaki diğer üyelerden biri girip Sayın Vali Yardımcısına, spor sınavında da 100 puan aldığımı iletti. ‘Çok güzel aferin sana’ dedi ve teferruatlı bir şekilde kendimi tanıtmaya devam ettim. Akabinde soru çektirip bilgimi ölçmek için soruyu cevaplandırmamı istediler. Soruyu da çok güzel ve doğru bir şekilde cevaplandırdım. Buna eminim çünkü şansıma çıkan soru ‘ne ekersen onu biçersin sözünü açıklar mısınız’ idi. Verdiğim cevaptan jüri gayet memnundu. Göstermiş olduğum başarıdan, kendimi ifade etmemden ve vermiş olduğum cevaplardan dolayı bana teşekkür edip beni uğurladılar. Sonuçlar açıklandı değil kazanmak yedeklere bile giremedim.” dedi.

“BAŞARI DEĞİL REFERANS GEREKİYOR”

Bingöl genelinde başvuru yapanlar içinde en iyi puan ortalamasına sahip olmasına rağmen kendisinden daha düşük puan alanların yerleştiğini iddia eden Özel, bu başarı ile neden yerleşemediğini anlamak için siyasi birine durumu izah ettiğinde siyasi kişinin evraklarının kendilerine ulaşmadığından yardımlarının söz konusu olmadığını aktardığını belirtti.

Yazılı sınavda 95 puan ve spor mülakatında 100 puan aldığını aktaran ve akabinde sözlü mülakatta da sorulanlara makul cevaplar verdiğini belirten Özel, “yeterli başarıyı elde etmeme rağmen daha az puan alanların yerleşip şahsımın yedek listesine bile alınmamasını anlayamıyorum. Atanma kriteri başarı değil eğer bir siyasi referans ise o zaman gençlerin başarılı olmaları için uğraş vermelerinin anlamı yoktur. Gecemi gündüzüme katıp sınavlara hazırlanıp başarı sağlarken aldığımın puanın belki 3’te 2’sini bile alamayanların şahsımdan daha yeterli görülüp atanmalarının kul hakkı ve insan hakları ile ne kadar bağdaştığı izaha muhtaçtır. Her platformda gençlik ile ilgili söylemleri başa çekenlerin gençleri hayatların baharında umutsuz bırakmaları söz ve eylemlerin uyuşmamasının göstergesidir. İşleyiş bu şekilde ise neden onca cefa çekip bu aşamaları geçmek için canımızı dişimize takıp kendimizi yoralım ki. Biz de bazıları gibi gidip Ankara’da bir kaç gün kalıp vekillerden işimizi yapmaları sözünü alıp hiç cefa çekmeden sınavlara girip yerleşelim mi? Ya da siyasi iktidarın teşkilatlarında bir dayımız veya amcamızın olması mı gerekiyor düşük puanla işe girebilmek için. Siyasi referanslar ile yapılan alımlardan dolayı başarımın gölgelendiği ve hatta gasp edildiği ortadadır. Kimsenin hakkına girmemek için referans yolu ile yerleşmeyi bir doğru görmüyorum. Hakkımın verilmemesine sebep olanların yaşadığımı yaşamalarını diliyorum. Dünyada da ahrette de varsa yerleşmememe sebep olanları Allah’a havale ediyorum.”

Solhanın Sesi

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.