BİNGÖL BELEDİYESİNDEN ÇOK SERT AÇIKLAMA!

  • Haberin Tarihi: 6 Aralık 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
BİNGÖL BELEDİYESİNDEN ÇOK SERT AÇIKLAMA!

Bingöl Belediyesi, önceki meclis toplantısında onanan ilave imar planının, valilik raporu ve ilgili kurumların olumsuz görüş bildirmeleri dolayısıyla iptal edildiğini bildirerek, sosyal medya üzerinden yapılan manipülasyonlara tepki gösterdi.

Bingöl Belediyesince yapılan açıklamada, Bingöl-Diyarbakır çevre yolunun yaklaşık 150 metre altı ile Berti Kavşağı’ndan Havaalanı Kavşağı’na kadar olan alanı kapsayan ilave imar planının Aralık ayı Meclis Toplantısı’nda görüldüğü, Çevre Şehircilik Müdürlüğünce hazırlanan teknik raporda belirtilen şartların oluşmadığı ve ilgili kurumların olumsuz görüş bildirmelerinin dikkate alınarak oy çokluğuyla iptal edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Merkez Kültür Mahallesinde yapılan ilave imar planının Belediye Meclisinin 08.11.2018 tarih ve 66 kararı ile onaylandığı, ancak 5393 sayılı Belediye Kanunun 23. Maddesine göre alınan Meclis Kararı Valilik Makamına gönderildiği, Valilik Makamında Belediye Başkanlığımıza gönderilen 21.11.2018 tarih ve 7365 sayılı cevabi yazı ekinde bulunan Çevre Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanlarınca hazırlanan 21.11.2018 tarihli teknik raporda belirtilen şartların oluşmadığı belirtilmiştir. İlave imar planının 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planına uyumlu olarak hazırlandığı ancak İmar Kanununa göre plansız alanda yapılacak ilave imar planı öncesi ilgili kurumlardan olumlu görüş alınması gerektiği, konu ile ilgili iki kurumun görüşünün olumsuz olduğu nedeniyle daha önce alınan 08.11.2018 tarih ve 66 sayılı kararın iptal edilmesine oy çokluğu ile karar verildi” denildi.

“BU BİR YETKİ GASPI GİRİŞİMİDİR”

Çevre yolu güzergâhındaki iptal edilen imar planlaması kapsamında AK Parti İl Başkanlığı’nda bölgedeki hak sahipleriyle yapılan görüşmeye de değinilen açıklamada, toplantı sonrası sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların içeriği de eleştirildi.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin görevinin başında olduğunun ve seçime kadar görevini ilk günkü heyecanla sürdüreceğinin altı çizilen açıklamada; “Parti binasında hak sahipleriyle yapılan görüşmenin Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’nin bilgisi dışında gerçekleştirilmesi, Sayın Başkanımız Bingöl’de olduğu halde Başkanvekilinin bu görüşmeye çağrılması samimiyetten uzak, tamamen yetki gaspı girişimidir. Toplantıya çağrılan Belediye Başkan Adayımız Erdal Arıkan’ın toplantı sonrası sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşım yapması partimize ciddi zarar vermiştir. Hak sahipleriyle görüşmek, varsa imar sorununu çözmek, bu hususla ilgili işleri yürütmek belediye başkanının görev ve sorumluluğudur. Muhalif bir belediye başkanı varmışçasına ötekileştirme yoluna gidilmesi ve sosyal medyadan paylaşımda bulunularak durumdan vazife çıkarılıp çözüm merci olunduğu havası estirilmesi etik ve ahlaki değildir. Ve en dikkat çeken husus ise sosyal medya paylaşımında etiketlenen şehrin milletvekillerinin buna karşı sessiz kalması ve umursamaz bir tavır göstermesidir. Belediye Başkanımız Sayın Yücel Barakazi’nin 31 Mart 2019 gününe kadar Bingöl Belediye Başkanlığı görevini sürdüreceğini hatırlatır, Belediye çalışmalarına dair onay ve beyan sahibinin kendisi olduğunu belirtiriz.”

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.