ÇÖZÜM BEREKETİ!
ÇÖZÜM BEREKETİ!

ÇÖZÜM BEREKETİ!

Doğu Anadolu Bölgesinde uzun yıllar süren çatışmalı ortamın çözüm süreciyle son bulması, yatırımların önünü açtı. Genç ilçesinde yaşayan girişimci Burhan Aran, çözüm sürecinin ardından bölgede organik yumurtaya olan talebi karşılamak için atıl durumdaki arazisine tavuk çiftliği kurdu.

Meşedalı Köyü’nde bulunan arazisini çiftliğe dönüştürerek tavuk yetiştiriciliği yapmaya başlayan Aran, ürettiği organik yumurtaları kentte faaliyet gösteren marketlerin yanı sıra bölgenin farklı illerinden gelen özel siparişlerle tüketiciye ulaştırmak istiyor.

Çiftliğine sadece köylerde yaşayabilen türde Bin tavuk alan Aran, alacağı desteklerle çiftliğin kapasitesini de büyütmek istiyor.

Yaptığı yatırım hakkında bilgi veren Aran, “Yaklaşık 55-60 Bin TL arasında arazime yatırım yaptım. Bunu da bir arkadaşımın tavsiyesi ile yaptım. Yaklaşık Bin adet tavuk ile başladım. Çadırımızı kurduk, tesisimizi kurduk. Şuanda gayet güzel gidiyor. Yanımda şuan da iki arkadaşımı da istihdam ediyorum. Onlarla birlikte elbirliğiyle ilerletmeye çalışıyoruz” dedi.

“BU YATIRIMI YAPTIĞIM İÇİN MUTLU VE GURURLUYUM ”

Köyde kurduğu tavuk çiftliğinin istihdam açısından önemli olduğunu ve kendisinin de çok mutlu ve gururlu olduğunu belirten girişimci Burhan Aran, “Köyde bulunan atıl durumda ki arazime yatırım yapmak istedim. Yaklaşık 55-60 Bin TL arasında masraf yaptım. Bu işe bir arkadaşımın tavsiyesi ile girdim. Yaklaşık Bin adet tavuk ile başladım. Çadırımızı kurduk, tesisimizi kurduk. Şuanda gayet güzel gidiyor. Yanımda şuan da iki arkadaşımı da istihdam ediyorum. Onlarla birlikte elbirliğiyle ilerletmeye çalışıyoruz. Bu çözüm süreci münasebetiyle inşallah Devletimizden de bize yardım gelir. Bize destek verirler bu çalışan sayısını biraz daha artırırız. Bugün 2 ise yarın 5 olur diğer zamanlarda ise 10 olur. Bunun sayesinde de çevre illerimize ihracat yaparız. Bu yatırımı yaptığım için gayet mutlu ve gururluyum. İnşallah bu barış süreci devam eder. Bundan sonra kardeşlik olur, huzur olur, ortam iyi olur, Buralara diğer arkadaşlarımız, akrabalarımız ve yatırımcılarımız kendi memleketlerine daha güzel yatırımlar yaparlar. Hiç olmazsa buradan göç etmezler. Hep birlikte kendi memleketimizi kalkındırırız. Paramız dışarı gideceğine ilçemizde kalır” ifadelerini kullandı.

“BU GİBİ YATIRIMLAR ÇOK ÖNEMLİ”

Tavuk yetiştiriciliği konusunda işinin ehli olan Mardinli Hamit Yükler ise, Az gelişmiş bölgelerde bu gibi yatırımların çok önemli olduğunu belirtti.

Yükler, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Daha önce birçok ilde Tavuk yetiştiriciliği yaptım. Çiftliğin sahibi Burhan Aran, gelip bana iş teklifi yaptı bende onu kırmayıp gelip işe başladım. Şuanda çiftliğe bakıyorum. Bin adet tavukla başladık ama yakın zamanda bu sayıyı daha fazla yapacağız inşallah. Organik yumurtaya olan talebi karşılayabileceğiz. Allah’ın izniyle yakın zamanda bölgede ki illerimize ihracat yapacağız” şeklinde konuştu.

bingolonlinelogo