DEPREM VE YANGIN TATBİKATI YAPILDI
DEPREM VE YANGIN TATBİKATI YAPILDI

DEPREM VE YANGIN TATBİKATI YAPILDI

Solhan Devlet Hastanesi’nde ‘Hastane Afet Planı’ kapsamında Hastane personeline deprem ve sonrasında çıkan yangın durumunda ne yapılması gerektiğine dair tatbikat yapıldı.

Solhan Devlet Hastanesi’nde ‘Hastane Afet Planı’ kapsamında tatbikat yapıldı.

Solhan Devlet Hastanesi’nin yıllık planlamasında bulunan ‘Hastane Afet Planı’ adı altında yangın ve deprem tatbikatı gerçekleşti.

Solhan Devlet Hastanesi’nde yapılan tatbikata hastane personellerine Solhan Belediyesi İtfaiye ekibi ile İlçe Emniyet Müdürlüğü personelleri de destek verdi.

Acil durum alarmı ile başlayan tatbikat,  hastane personeline ve hastalara yapılan anons vasıtasıyla haber verildi.

Herhangi bir endişeye mahal verilmeden ve her serviste bir görevli bırakılmak suretiyle tüm personel görevlendirildi.

Hastalar da mağdur edilmeden bütün personel dışarıya çıkarak deprem olmuş gibi başlatılan ve akabinde yangın çıkan bölgede daha önce personellere verilen eğitim programına uygun olarak çalışmalar yapılıp itfaiye ekipleri ve hastane personellerinin koordineli çalışmaları sonucunda yangın söndürüldü. Tatbikata destek veren Emniyet personeli tarafından güvenlik önlemleri alınırken deprem esnasında panikten binadan düşerek yaralanan bir kişi ambulansa alınıp sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

Tatbikat, Solhan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murat Döger tarafından yapılan değerlendirmenin ardından sona erdi.

BİLMEZ, TATBİKAT HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Solhan Devlet Hastanesi’nde yapılan tatbikatın ardında açıklamalarda bulunan Solhan Devlet Hastanesi Sivil Savunma Amiri Serhat Bilmez, “Emniyet ve itfaiye ekipleri arkadaşlarımızın da katıldığı ve gerçeğe ne kadar yakın olabiliyorsa öyle tatbikatımızı gerçekleştirdik. Diyelim ki bir afet olduğunda hastaneye aynı anda 30 hasta geldi, hangi personel nerde görevli, görevi nedir, hastane başhekiminin emrinde biz onu uygulamalı olarak gerçekleştirdik. Yangın çıkardık, personelimize depremi anlattık, deprem olduğunda neler yapılmalı, neler yapılmamalı, evimizde bir yangın çıktığında o anda neler yapılmalı gibi konuları personelimize uygulamalı olarak anlattık. Misal tahliye nasıl yapılır, hasta tahliyesi nasıl yapılır, dışarıdan bir hasta alarak onu canlandırdık, sedye ile hasta tahliyesini yaptık. Zaten yıllık periyodik olarak her zaman eğitimlerini veriyoruz. Tabi bunu yılda bir defa da uygulamalı olarak tatbikat yapıyoruz. Eğitim programlarımızda belirtiyoruz. Hastane Afet Programı (HAP) hazırlıyoruz, yaklaşık 4-5 sayfa. Bunun içeriğinde; hastanenin konumu, kaç personel çalışıyor, kapasitemiz ne kadar, yıllık bazda hastaneye kaç hasta gelir, günlük bazda kaç hasta gelir. Herhangi bir afet durumunda işbirliği protokollerimiz var. Diyelim ki hastane yıkıldığı zaman deprem esnasında yan okul bahçesiyle protokol yapmışız orayı hastane açık alanı olarak belirlemişiz. Soğuk hava deposuyla anlaşma yapmışız Allah göstermesin afet durumunda cenazeleri koymak için işbirliği protokolümüzü yaptık. Bingöl Devlet Hastanesiyle işbirliği protokolü hazırlamışız. Gerekirse biz onlara personel verebiliriz onlardan personel alabiliriz. Sağlık Ocağıyla yine aynı şekilde protokol yapmışız, gerekirse onlardan da personel alabiliriz. Gerektiğinde orayı hastane olarak kullanabilmeyi protokolde belirtmişiz. Bir afet olursa bir hastane; ne yapmalı, nasıl davranmalı, görevleri nelerdir. Biz onları en ince ayrıntısına kadar programlıyoruz. Bunu İl Sağlık Müdürlüğüne gönderiyoruz. Valilikten onaylanıp geldiğinde ona göre eksiklerimiz nelerdir onu belirleyip yıl içerisinde bir tarih belirleyip ‘Hastane Afet Planı’ kapsamında tatbikatımızı gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.