GÜNEŞ ENERJİSİ İÇİN İMZALAR ATILDI

  • Haberin Tarihi: 25 Ekim 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
GÜNEŞ ENERJİSİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Bingöl Belediyesince yürütülen güneş enerjisi santrali projesi kapsamında yüklenici firmayla sözleşme imzaladı. Yenilenebilir enerji alanında çalışmalarını sürdüren belediye, çöpten enerji üretimi projesinde de sona yaklaştı.

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, ülkenin bekası ve geleceği adına yerel yönetimlere katkı sunma çerçevesinde faaliyet gösteren Mahalli İdareler Enstitüsü İktisadi İşletmesi Yapım ve Danışmanlığı Derneği Başkanı Halime Başer ile dernek yönetimini makamında kabul etti.

103 dönüm arazi üzerinde hayata geçirilerek Güneş Enerjisi Santrali Projesi’nin sözleşmesinin imzalandığı toplantıda konuşan Barakazi, yenilebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımların sürdüğünü söyledi.

Projenin ilk etabını 6 Milyon 500 bin TL yatırımla hayata geçireceklerini ifade eden Barakazi, “İlk etapta arazinin 20 dönümünde güneş enerjisi santralleri kurulacak ve saatte 1megawatt enerji üretilecek. Projemizin ilk etabının hayata geçirilmesiyle yıllık 500 Bin TL gelir elde edeceğiz. Bu etabın tamamlanmasının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız çağrı ilanları çerçevesinde müracaatlar yaparak, 103 dönümlük araziyi tamamen güneş enerjisi santralleri kuracağız. Projemizin tamamen hayata geçirilmesiyle saatte 5 megawatt enerji üretmeyi ve yıllık 2 milyon 500 bin TL gelir elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Barakazi, “Projemizin tamamen hayata geçmesiyle birlikte belediyemiz ciddi bir kazanç sağlayacak. Proje ile bir yandan enerji ihtiyacımızı karşılayacağız, diğer yandan belediye bütçesine katkı sağlamış olacağız. Tükettiği enerjinin fazlasını üreten bir belediye olma hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın zamanda hayata geçireceğimiz 50 Milyon TL yatırım bütçeli çöpten enerji üretimi projemiz ve güneş enerjisi projelerimizle hem kentte ilklere imza atmış olacağız hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltmış olacağız. Güneş enerjisi projemizin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mahalli İdareler Enstitüsü İktisadi İşletmesi Yapım ve Danışmanlığı Derneği Başkanı Halime Başer ise, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yapılan yatırımların kente değer katacağını vurguladı.

Başer, “Kamu yararı gözeterek, yerel yönetimlere katkı sunma amacıyla 1989 yılında kurulan derneğimiz yenilenebilir enerji yatırımları kapsamında birçok projeyi hayata geçirmiştir. Bingöl Belediye’sine ait projeyi de sorunsuz bir şekilde hayata geçirmek için yoğun çaba içerisinde olacağız. Sözleşmenin imzalanması ve yer tesliminin ardından startını vereceğimiz projenin kurulum aşamasını 120 günde tamamlayacağız. Projenin, Bingöl’e, ülkemize ve devletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Anahtar Kelime: ,

Yorum Kapalıdır.