İŞ-KUR ARACILIĞIYLA ÇALIŞANLAR DA KADRO İSTİYOR!
İŞ-KUR ARACILIĞIYLA ÇALIŞANLAR DA KADRO İSTİYOR!

İŞ-KUR ARACILIĞIYLA ÇALIŞANLAR DA KADRO İSTİYOR!

Aydın, “İş-Kur aracılığıyla çalışan birçok vatandaşımız da baba sıfatına sahip olan devletin şefkatli kollarında yerlerini almak, bir statüye sahip olarak, akşam evlerine götürecekleri ekmeği garanti altına almak ve yarınlarına umutla bakabilmek istiyorlar.” diyerek İş-Kur elamanlarının da kadrolu olmak istediklerini ifade etti.

İş-Kur kapsamında istihdam edilen vatandaşların da kadroya alınarak yarınlarına umut ve ekmeklerinin garanti olması gerektiğini savunan ve bu talebi dile getiren Turan Aydın adındaki bir vatandaş, “Yıllardır dillendirilen fakat bir kaç aydır yürürlüğe giren ‘Taşeron Aracılığıyla Çalışanlara Kadro’ meselesi, yıllardır sömürülen, üç kuruş maaş verilip ardından da her ay belli bir miktarının ‘Taşeron Firma’ tarafından kesilmesiyle adeta ‘muhannete muhtaç edilen’ on binlerce, hatta yüz binlerce vatandaşımızın derdine bir nebze de olsa ilaç oldu. Ancak ülkemizde üç kuruşa talim eden kesim yalnızca taşeron aracılığıyla çalışanlardan ibaret değildir. Bir diğer grup da ‘İş-Kur aracılığıyla çalışanlar’dır.Başta okullarda güvenlik görevlisi olarak çalışanlar olmak üzere, İş-Kur aracılığıyla çalışan birçok vatandaşımızda baba sıfatına sahip olan devletin şefkatli kollarında yerlerini almak, bir statüye sahip olarak akşam evlerine götürecekleri ekmeği garanti altına almak ve yarınlarına umutla bakabilmek istiyorlar.Yakinen bildiğim için söylüyorum. Özel güvenlik görevlileri, ister taşeron aracılığıyla çalıştıkları dönemde olsun, isterse şuanda İş-Kur aracılığıyla olsun çilenin, derdin, belanın tam da ortasında yer alıp, ne yazıkki iş haklarını almaya gelince pek de tanımayan bir kesim…Her şeyden önce görev tanımları net olmayan özel güvenlik görevlileri, görev yaptıkları yerde meydana gelen bir olaya görev alanları içerisinde bile müdahale etmeye korkuyorlar. Nasıl korkmasınlar ki?

Bir olay meydana geliyor. Özel güvenlikçi polis değil, asker değil ama olaya müdahale etmek zorunda. Oradan biri çıkıp sen kim oluyorsun? Tarzında aşağılık ithamlarına da maruz kalıyor. Peki, yetkisi ne? Olayları kontrol altında tutup polisin yada jandarmanın gelmesini beklemek.Daha yaptığı işle görev tanımı bile birbiriyle uyuşmayan bu insanlar neye göre hareket edecekler? Tabi bir de işin içine ekonomik sıkıntılar girince, ayıkla pirincin taşını!

Özel güvenlikçilerin durumu işin sadece bir yönü, ya diğerleri? İş-Kur aracılığıyla çalışanların tamamı için de taşeronda yapıldığı gibi bir uygulama yapılıp en kısa zamanda yürürlüğe girmesi gerekir.Seçim öncesi kaçak yapılaşmaya, vergi borcu olana, cezası olana maddi af kanunları çıkartılıncaya kadar emeğinin, alnının teriyle kazanan bu insanlara verilmeli.

Vergisini, cezasını zamanında ödeyen dürüst vatandaşlar, bu tür aflarla, adeta cezalandırılırken, yalnızca geleceğine güvenle bakmak isteyen on binlerce, yüz binlerce vatandaşın sesine kulak verilmeli.” ifadelerini kullanarak taleplerini dile getirdi.