“KANSER, ÖNLENEBİLİR VE ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR”

  • Haberin Tarihi: 5 Nisan 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
“KANSER, ÖNLENEBİLİR VE ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR”

Solhan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murat Döger, 01-07 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Günümüzde kanser, her üç kişiden birinin ömrü boyunca yakalanabileceği yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Kansere yakalan hasta sayısı tüm dünyada giderek artmaktadır.” dedi.

Solhan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murat Döger, 01-07 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Kanser 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunu olduğunu ve görülme sıklığının birçok ülkede kalp hastalıklarına yakaladığını hatta geçmiş durumda olduğunu söyledi.

Döger, “Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100’den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu’nun önerisi ile 1956 yılından itibaren Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edilmiştir. Günümüzde kanser, her üç kişiden birinin ömrü boyunca yakalanabileceği yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Kansere yakalan hasta sayısı tüm dünyada giderek artmaktadır. Araştırmalara göre 2020 yılında dünyadaki kanser hastalarına 20 milyon kişinin daha ekleneceği öngörülmektedir. Türkiye’de ise her yıl on binlerce yeni kanser teşhisi konuluyor. Kadınlarda en sık meme ve rahim; erkeklerde ise prostat ve akciğer kanseri görülüyor. Her iki cinste de deri kanseri sık görülmektedir. Rakamlar korkutucu da olsa, erken tanı ve koruyucu tedbirler sayesinde birçok kanser türü yüzde 90-95 oranında önlenebilmekte veya iyileştirilebilmektedir.” dedi.

KANSERİN NEDENLERİ

Kanserde en çok sorulan ve araştırılan konulardan birisinin de kanserin sebebi olduğunu belirten Döger, “Kanserin sebebi ve oluş mekanizması tam bilinmemekle birlikte yoğun olarak yürütülen çalışmalarla son yıllarda bazı bilgiler elde edilmiştir. Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. İnsanlardaki kanserlerin 1/3’ünde nedenler bilinmekte ve çoğu kanserin çıkışında çevresel faktörlerin rolü olduğu düşünülmektedir. Ancak genetik faktörlerin de kanser oluşumunda rol oynadığı bilinmektedir. Genel olarak genetik bazı faktörlerin zemininde çevresel karsinojenlerin (kanser yapıcı etken) rolü olduğu ileri sürülmektedir. Başlıca faktörler şunlardır: İyonize Radyasyon, Ultraviyole ışınları, Hava kirliliği, Kimyasal karsinojenler, Beslenme faktörleri, Sigara, Alkol, Virüsler,            Genetik faktörler. Sonuç olarak kanser tek bir sebebe değil birden çok sebebe bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Sebepleri öğrenildikçe kanserle savaşta daha ileriye gidilecektir.” ifadelerini kullandı.

KANSERİN BELİRTİLERİ

Kanser belirtilerinin çok çeşitli olduğunu söyleyen Döger, “Öncelikle hastalığın bulunduğu organa ve vücuttaki yayılım derecesine göre değişiklikler gösterir. Örneğin kalın barsak kanserlerinde dışkılara alışkanlıklarında değişiklikler olup kabızlık, ağrı, kanama gibi belirtiler çıkarken, idrar yolları kanserlerinde idrar yapmada güçlük, ağrı, idrardan kan gelmesi, akciğer kanserinde göğüs ağrısı, kanlı balgam, öksürük gibi belirtiler olabilir. Ayrıca aynı hastalık kişiden kişiye değişiklikler de gösterebilir. Kimi zaman da hastanın hiç yakınması yok iken kontrol muayenelerinde tesadüfen bulunur. Aslında her bireyin periyodik olarak kontrol muayenelerini yaptırması gereklidir. Kanser belirtilerinin çeşitliliğine rağmen, aşağıda üzerinde önemle durulması gereken ve doktora başvurmayı gerektiren belli başlı belirtiler verilmiştir. Vücudun herhangi bir yerinde şişlik, iyileşmeyen veya iyileşmesi geciken yara, ben ve siğillerdeki değişiklik, olağan dışı kanama, yutma güçlüğü, sürekli öksürük ve ses kısıklığı, idrar ve dışkılama alışkanlıklarında değişiklik…”

‘KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORKMALI’

Solhan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murat Döger, 01-07 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, son olarak şunları kaydetti: “Şüphesiz bu belirtiler her zaman kanser demek değildir. Ancak bunları kendisinde fark eden bir kimsenin derhal bir doktora başvurması gerekmektedir. Erken tanı ve tedaviyle kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün olabilmektedir. Bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle insanlar zamanında hekime başvurmamakta; böylece tanı gecikmekte, tedavi de güçleşmektedir.  Kanser tanısında kullanılan çok sayıda yöntem vardır. Herhangi bir kanser cinsine tanı konulacağı zaman bu yöntemlerin çoğu birlikte kullanılmaktadır. Sadece bir yöntemle tanı koymak çoğu zaman mümkün olmadığı gibi farklı kanser türlerinde de farklı yöntemler öncelik kazanmaktadır. Bu yöntemlerle sadece tanı koymakla kalmayıp hastalığın yaygınlığı da değerlendirilmektedir. Unutmayın, kanserden değil, geç kalmaktan korkmalı, dolayısıyla kanser sizi bulmadan, siz onu bulmalısınız!”

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.