KASAPLAR DA DERTLİ!

  • Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
KASAPLAR DA DERTLİ!

Et fiyatlarının yükselmesinden dolayı tüketici olan vatandaş kadar kasaplar da dertli durumda. Kasap esnafı, yüksek maliyetle aldığı eti yüksek fiyatta satmak zorunda kalınca ne satın alabiliyor ne de tüketebiliyor.

Et fiyatlarındaki artış vatandaşın cebini de sofrasını da vurdu. Fiyatların yüksekliğinden yakınan vatandaş 40-45 lira bandına yükselen et fiyatları nedeniyle dertli. Aynı durumundan şikayetçi olan kasaplar da hayvancılığın artması durumunda et fiyatlarında düşüşün yaşanacağını söyledi.

Bingöl’de kasap olan Mahmut Turgut, 40 TL aldığı eti 45 TL’ye satmak zorunda olduklarını belirterek, devletin bu konuda yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Arpa ve yem fiyatlarının artışından dolayı et fiyatlarının da arttığını belirten Turgut, “Et fiyatları yüksek olduğu için satış yapamıyoruz. Kilosu 45 TL’ye et satıyoruz. Kimse hayvancılık ile uğraşmadığı için fiyatlar aldı başını gitti. Devlet bu konuda biraz daha yardımcı olmalıdır. Bu yılın oğlağı, keçisi aynı yıl içinde kesiliyor.  Bunun önlemi alınırsa iki yıl içinde et bollaşır ve ucuzlar. Arpa, yem ve saman fiyatları yüksek bundan dolayı et fiyatları etkileniyor ve yüksek” diye konuştu.

“MERALARIMIZ, TARLAMIZ HER ŞEYİMİZ VAR AMA VATANDAŞ UĞRAŞMIYOR”

Devletin sürekli olarak hayvancılık teşviklerini verdiğini kaydeden Turgut, vatandaşın bu teşvikleri değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Turgut, “Devletin verdiği teşvikleri vatandaşlarımız değerlendirirse et daha çok ucuzlar ve herkes memnun kalır. Devletimiz teşviklerle yardımcı oluyor vatandaşımız da bu konuda duyarlı olursa işi yürütelim. İthal et dışarıdan getireceğimize eti biz dışarıya ithal edelim. Biz bölge olarak müsait bir bölgedeyiz. Meralarımız, tarlamız her şeyimiz var ama vatandaş uğraşmıyor. Bunu yapmak lazım” şeklinde konuştu.

Bingölonline

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.