KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TEMELİ ATILDI

  • Haberin Tarihi: 15 Ekim 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TEMELİ ATILDI

Bingöl Belediyesince uygulanan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin temeli atıldı. 15 hektarlık alanın tamamen dönüştürülmesiyle hem depremin izleri silinecek hem de Bingöl’ün çehresi değişecek.

Bingöl Belediyesi’nce Kültür Mahallesinde uygulanan ‘2. Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin temel atma töreni düzenlendi.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vali Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, AK Parti İl Başkanı Mehmet Hanefi Güler, Bingöl TSO Başkanı Mahmut Ayas, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm projesinin Bingöl’e farklı bir hava katacağını söyledi.

1971 depremi sonrası inşa edilen konutların yer aldığı alanda dönüşüme ihtiyaç olduğunu ve belediyenin bunu karşıladığını vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: “Bu projenin önemli bir özelliği belediyemiz tarafından Bingöl’ün kendi yerel kapasitesiyle yapılmış olmasıdır. Bu bir ilk tecrübe olacak ve İnşallah başarılı bir tecrübe olacak ve hem Bingöl’e hem de çevre illere örnek olacaktır. Bir yandan merkezi yönetimin desteklerden istifade edeceğiz, bir taraftan da yerel kapasiteyi kullanmış olacağız. Bu vesileyle projeye izin veren, destek veren Başbakanlığımıza, Cumhurbaşkanlığımıza ve Çevre Şehircilik Bakanlığımıza şükranlarımızı sunuyorum. Özellikle Genel Başkan Yardımcımız olan ve bu proje hazırlanırken bakanlık görevi yapan Mehmet Özhaseki Bey’e de huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Bu proje Bingöl’e farklı bir hava katacak, farklı bir renk getirecek. Sadece konut alanları anlamında bir açılım olmayacak, ticari alanlar anlamında da bir açılım sağlayacak. Bizim çarşımız malum dar bir alana sıkışmış durumda. Oranın açılmasına da buradaki ticari alanlar büyük bir katkıda bulunmuş olacak.”

“15 HEKTARLIK ALAN TAMAMEN DÖNÜŞTÜRÜLECEK”

Projeyle 15 hektarlık alanın tamamen dönüştürüleceğini ifade eden Yılmaz, “856 bağımsız birimden oluşan alanda, 676 tapudan 623 tanesiyle de anlaşma yapılmış. Bu anlamda belediyemizi tebrik ediyorum, anlaşmayla, uzlaşmayla yapılması büyük bir başarıdır. Kalan hak sahiplerinin de hakları hukuk çerçevesinde verilecektir. Alanda 80 bin metrekare ticari alan olacak. Buda ticari alanların genişlemesine büyük bir katkısı olacak. 18 kapalı, 7 açık otopark olacak. Bu alanda da park sorunu yaşanmaması adına çok ayrıcalıklı bir alan olacak burası. Bin 108 konut ve 160 rezidans yapılacak. Camisi, kreşi, kültür merkezi olacak. Projede yeşil alana da oldukça önem verilmiş, 33 bin metrekare yeşil alan oluşturulacak. Beton yığını olmaması hususunda yeşil alan miktarı çok önemli. Allah hayırlı uğurlu etsin, emeği geçen herkesten Cenab-ı Allah razı olsun. Hak sahipleri başta olmak üzere herkese hayırlı mübarek olsun diyorum. Bingöl’ümüze insanımıza, sağlıklı, güzel bir yaşam ortamı ve ticaret ortamı sunsun diyorum. Allah hayırlı ve uğurlu eylesin” diye konuştu.

VALİ MANTI: “İLİMİZE YENİ BİR YAŞAM ALANI KAZANDIRILACAK”

Vali Mantı ise, projenin hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Böyle güzel bir projenin Bingöl’e kazandırılması son derece memnuniyet vericidir. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlimiz havadan bakınca ayrı bir güzelliğe, karadan gezince de ayrı bir güzelliğe sahip bir şehrimiz. Hayata geçirilecek bu proje, vatandaşlarımıza ciddi katkı ve fayda sağlamanın yanı sıra ilimize de yeni bir yaşam alanı kazandıracaktır. Projenin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

BARAKAZİ: “ÖDÜLLÜ PROJEYLE BİNGÖL’ÜN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”

Projenin hayata geçirilmesiyle Bingöl’ün çehresinin değişeceğini vurgulayan Başkan Barakazi ise, hak sahiplerini de mağdur etmeden projeyi sonuçlandıracaklarını söyledi.

Projenin kapsamını değiştirerek hak sahiplerine kira desteği sağladıklarını vurgulayan Barakazi, şunları söyledi: “Projeye start verdiğimiz günden bugüne en doğru şekilde ilerlemeye çalıştık. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve AFAD Müdürlüğümüzle yaptığımız istişareler sonucunda projemizin kapsamını değiştirdik. Buradaki en büyük amacımız, hak sahiplerimize kira desteği sağlamak ve bir takım dezavantajlı durumları aşmaktı. Allah’a şükürler olsun şuana kadar herhangi bir sorun da yaşamadık. Projemizi hazırlarken hak sahiplerimizle toplantılar yaptık. Mimarlar, mühendislerle, ilimizin çeşitli STK temsilcileriyle yaptığımız istişareler sonucunda projemize son halini verdik. Projenin nihai şekli verildikten sonra Ankara’da siyasetçilerimize de sunumlar yaptık. Projemiz başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı nezdinde onaylandı. Projemizin onayından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kira desteği de sağladık. Bugüne kadar 5 milyon TL’den fazla kira desteği sağladık. Yapım bitimine kadar da kira desteğinin sözü verildi bize.”

Kent imajına uygun bir projenin hayata geçirileceğini ifade eden Barakazi, “Biliyorsunuz projemizin adını Bajari Buhayrat koyduk. Buhayrat, Arapça’dan gelen bir kelime ve göller anlamına gelir. Bajar ise Zazaca’da şehir demek. Göller şehri anlamına gelen projemizle özellikle yerel kültürü de bu işin içine katmak istedik. Bajari Buhayrat’ın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Projede bizlerden desteğini esirgemeyen AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz’a, bakanlığı döneminde bizlere her türlü katkıyı sunan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye ve gerek katkı sunan gerekse bizatihi emek harcayan herkese sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından projenin temeli atılarak, yapım aşamasına start verildi.

Yorum Kapalıdır.