SPOR LİSESİ ŞART!

  • Haberin Tarihi: 29 Mayıs 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
SPOR LİSESİ ŞART!

Bingöl’de, bölgede ve ülke genelinde spor yarışmalarında elde ettiği başarılar ile sürekli gündemde olan Solhanlı öğrencilerin bu yeteneklerinin eğitim hayatları boyunca da devam etmeleri için spor lisesinde okumaları şahıslarına ve Bingöl’e katkı sunup başarı getireceğinden Solhan’a Spor Lisesi açılması talep ediliyor.

Solhanlı sporcu öğrencilerin başarıları ülke derecelerine de yansıdığından dolayı ilçede spor lisesi açılması talebi gündemde.

Gerek okul sporlarında ve gerekse Anadolu Yıldızları ile kulüp sporları ile ferdi yarışmalarda Bingöl’de, Bölge’de ve Türkiye Geneli Şampiyonluklara katılan Solhanlı sporcu öğrencilerin başarıları takdir ile karşılanırken bu öğrencilerden ortaokulu tamamlayıp lisede kayıt yaptıracakları durumda spora devam edip başarılarını arttırmaları ve ilgi alanında başarı sağlamaları için spor lisesinde okumalarının faydalı ve gerekli olduğu aktarılıyor.

Solhan’da ilköğretim kurumlarında küçükler ve yıldızlar kategorilerinde kız ve erkek sporcular farklı dallarda gösterdikleri yetenekleri ve elde ettikleri başarıları ile Solhan’ı spor merkezi konumuna getirmişler.

Atletizmde Türkiye Şampiyonu, Voleybolda Türkiye 4’üncülüğü, Yine voleybolda okul sporlarında yıldızlar ve küçüklerde Türkiye yarı finallerine kadar çıkma başarıları, tenis ve badminton sporlarında bölge başarıları ile Bingöl’de okul sporlarında katıldıkları tüm dallarda derece elde eden Solhanlı sporcu öğrencilerin ortaöğretimlerine yetenekli oldukları alanlarda eğitim görmeleri için spor lisesi şarttır.

SPORCU ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİ İÇİN SPOR LİSESİ ŞART!

Solhan’da spor alanında başarıların olmasından dolayı ortaokulda başarılı olan öğrencilerden kimisi ilçe dışında farklı liselere giderken kimisi de ilçede lise öğrenimine devam etmekteydi. Bazı öğrenciler de ilçede spor lisesi olmadığından dolayı ilçe dışında spor lisesi olan yerlerde öğrenimlerine devam ediyor. Sporda başarılı olanlardan spor lisesini tercih edip giden öğrenciler, yetenekli oldukları alanlarda öğrenimlerine devam ederken spor lisesine bazı sebeplerden dolayı gidemeyenler ise ilçedeki diğer ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam ettiler. Bu da ilçede farklı orta öğretim kurumlarında okuyan takım arkadaşlarından kopuş ve spora da bir mesafe için yeterli bir neden oldu.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş siteminde yapılan değişiklikler ile her yerleşim yerinde okulların alanları ile ilgili çeşitlilik; tercihte artı imkân sunacağından Solhan’da da bu açıdan da olsa bir spor lisesinin açılması gerekmektedir.

Solhan’da spor lisesi talebi ise eğitimden çeşitlilikten öte ihtiyaçtan dolayı olduğunu dile getiren eğitimci sporseverler ve vatandaşlar, şu ifadeleri kullanarak taleplerini dile getirdiler: “Solhan’da süre gelen bir spor başarısı vardır. İlkokulda başlayan ve ortaokulda da devam eden spor başarıları ilçede spor lisesi olmayışından dolayı daha fazla ileri gidemiyor. Yeni sistem ile öğrencilerimiz kendi yaşadıkları yerlerde ortaöğretime devam edeceklerinden dolayı daha önce ilçe dışına spor lisesine giden öğrenci profili de ilçe merkezinde kalmak durumunda olacaktır. İlçede farklı alanlarda ülke genelinde başarılı olan sporcu öğrencilerin spora ve başarılarına devam etmeleri için ortaokuldan sonra da spor lisesinde öğrenimlerine devam edip bir branşta profesyonel olarak spor yapıp hem kulüplerde mücadele etme hem de üniversitelerde spor dallarında okuma imkânı yakalaması için spor lisesinde okumaları bir kazançtır. Yeni sistemin de göz önüne alınarak tercihte çeşitliliğin artması ve özellikle de sporcu öğrencilerin yetenekli oldukları alanda öğrenimlerine devam edip başarılarına devam etmeleri ve Solhan’da, Bingöl’e ve Türkiye’ye çalışmaları ve başarıları ile katkı sunmaları için spor lisesinin açılmasını istiyoruz. Bu talebin değerlendirilmesi ve gençlerimizin geleceğine imkân sunulması için girişimlerin yapılıp ilçeye spor lisenin kazandırılması için herkesin elini taşın altına koymasını diliyor ve bu çalışamaya herkesin katkı sunacağına inanıyoruz.”

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.