TEMA DAN HAFTA SONU DOĞA TEMİZLİĞİ
TEMA DAN HAFTA SONU DOĞA TEMİZLİĞİ

TEMA DAN HAFTA SONU DOĞA TEMİZLİĞİ

TEMA Bingöl temsilciliği hafta sonu doğa temizliği ile farkındalık oluşturma çalışmalarına devam etti.

Bingöl Mazrafaki(Akpınar) mezarlığı çevresinde çöp toplayan TEMA gönüllüleri doğayı insanı ve yaşamı bütünleştiren ortak anlayışlar oluşturmak üzere çalışmaların farklı bölgelerde devam edeceğini belirtti. Gönüllülerin ve yoldan geçenlerin de katıldığı etkinlik ile ormanlık alan ve mezarlık bölgesi çöplerden arındırıldı.

TEMA temsilcisi Cuma karaarslan, “amacımız bu etkinlikler ile temizliğin yapılması yanı sıra, kirletmeme alışkanlığının oluşturulmasıdır. Doğanın kirletilmesi en büyük afattır. Özellikle, irili ufaklı hayvanların kışlak hazırlığında olduğu bu sonbahar döneminde hayvanlar çöplerde oluşan naylon türevli atıklar ve toksinlerden zehirlenmekte, aynı zamanda yağış mevsiminin başlaması ile çöplerin oluşturduğu zehirlerin suya karışması ile olumsuz sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.” Dedi.

Doğayı evimiz gibi kullanmalıyız. Bütün yaşamın belirleyicisi olan doğaya karşı olan değil, doğa ile içe bilgi, sevgi ve ilgi ile bütünleşik yaşamalıyız diyen TEMA gönüllüleri, amacımız insanların farkındalığının artmasıdır.

Yoldan geçen vatandaşlarında katıldığı etkinliğe, yoldan geçen  Bingöl  AFAD müdürü M Emin Boğatekin’de katıldı. Kirliliğin büyük bir felaket olduğunu belirten Boğatekin TEMA gönüllüleri ile birlikte çöp toplamaya katıldı.