TUFANOĞLU, “MEMURUN ALIN TERİ MEMUR SEN’İN NAMUSUDUR.”

  • Haberin Tarihi: 22 Kasım 2017
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
TUFANOĞLU, “MEMURUN ALIN TERİ MEMUR SEN’İN NAMUSUDUR.”

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Bingöl ziyaretinde toplu sözleşmede elde edilen kazanımlar hakkında teşkilatı bilgilendirdi.

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Bingöl ziyaretinde toplu sözleşmede elde edilen kazanımlar hakkında teşkilatı bilgilendirdi.

Bayındır Memur-Sen Genel Başkanı Soner Can Tufanoğlu, Memur Sen Konfederasyonu’nun ‘üye ve insan’ odaklı sendikacılık anlayışı doğrultusunda, 4. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde genele ve hizmet kollarına yönelik elde edilen önemli kazanımları teşkilata anlatmak ve sahadaki yeni talepleri dinlemek amacıyla Bingöl’ü ziyaret etti.

Genel Başkan Tufanoğlu’nu, havaalanında Bayındır Memur-Sen Bingöl İl Temsilciliği Başkanı M.Emin Korkutata ve il yönetim kurulu üyeleri çiçekle karşıladı. Tufanoğlu’na Bingöl ziyaretinde, Bayındır Memur-Sen Genel Başkan Vekili Ayhan Aldagül eşlik etti.

Bingöl temaslarına, Memur-Sen Bingöl İl Temsilciliği Başkanı  Mücahit Çelik ve bağlı sendikaların başkanlarıyla görüşerek başlayan Genel Başkan Tufanoğlu, üyelerin sorunları, kamu kurumlarıyla iş birliği ve toplu sözleşme kazanımları hakkında istişarelerde bulundu.

Bingöl’deki ‘Bayındır, İnşaat ve Köy Hizmetleri’ hizmet koluna bağlı kurumları ziyaret eden  Tufanoğlu, kurum idarecileriyle iş yaşamındaki zorluklar üzerine sohbet etti. Ardından bir araya geldiği memurların tek tek sorunlarını ve taleplerini dinleyen  Tufanoğlu, toplu sözleşme kazanımları hakkında bilgilendirme yaptı.

Toplu sözleşme kazanımları

Toplu sözleşme masasının yetkilisi Memur Sen’in kamu personelinin mali ve sosyal hakları için çalıştığını dile getiren Tufanoğlu, elde edilen genele ve hizmet kollarına yönelik kazanımların tüm memurun hakkı olduğunu söyledi.

Pazarlık masasından kümülatif yüzde 17,54’lük zam alarak kalktıklarını anımsatan Genel Başkan Tufanoğlu, hizmet kollarında elde edilen birçok kazanımla birlikte bu rakamın yüzde 25’leri bulduğunu belirtti.

Tufanoğlu, Bayındır Memur-Sen hizmet kolları özelinde elde ettikleri kazanımlara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Tapuda 11 bin 500 kişi için aylık 150 lira fazla mesai ücreti aldık. Yüzdelik dilime vurulduğunda artı yüzde 5,5 gibi bir zam oluyor. Kadastro çalışanlarımız için yaklaşık 300 ile 400 lira kadastro tazminatı elde ettik. AFAD çalışanlarımız için aylık 50 saati geçmeyecek şekilde yaklaşık 300 liraya tekabül eden fazla çalışma ücreti aldık. Karayolları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışanları için 3 bin liranın üstüne çıkan Koruyucu Giyim Yardımı elde ettik. Bunlarla birlikte değerlendirildiğinde ilaveten yüzde 4-5 gibi bir zam elde etmiş olduk. Toplama bakılırsa oran yüzde 22-23’e tekabül ediyor.”

Yeni hedefler

Önemli bir toplu sözleşmeye imza attıklarını vurgulayan Tufanoğlu, önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek toplu sözleşme için şimdiden çalışmalara başladıklarını aktararak, “Bir sonraki toplu sözleşmede daha iyisini yapacağız. Bunun için illeri gezip teşkilatımızla fikir alış-verişi yapıyoruz. Bizzat sahada memurlarımızın sıkıntılarını, sorunlarını dinleyip önerilerini not ediyorum. Bir havuz oluşturup genel talepleri belirlemek için çabalıyoruz. Önceliğimiz tapu çalışanlarına yeni unvan kazanmak. Kalıcı bir çözüm için Tapu müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımıza yeni kadronun ihtisas ettirilmesi lazım. ‘Tapu Muhafaza Memuru’, ‘Tapu Sicil Muhafaza Memuru’ veya ‘Tapu Uzmanı’ şeklinde spesifik tanımlamalarla özlük haklarını geliştirmek ve böylece maaşlarının arttırılmasını hedefliyoruz. Ayrıca medeni kanunun 1007. maddesindeki süre sınırlamasını daha da aşağı çekmek için çabalayacağız. Tüm memurlarımızın yüzünü güldürecek yeni birçok kazanım için çalışıyoruz.2019’daki toplu sözleşme masasına bunları getireceğiz.”

“Memurun alın teri Memur Sen’in namusudur”

Bingöl teşkilatının bu yolda önemli bir mihenk taşı olduğunu vurgulayan Tufanoğlu, “Sahadan gelen talepler doğrultusunda rotamızı belirliyoruz. Teşkilatlarımız ne kadar çalışırsa biz o denli güçlü oluruz. Bingöl’deki yol arkadaşlarımızla sendika faaliyetlerimiz hakkında çeşitli değerlendirmeler yaptık. Memur Sen emeğin yılmayan bekçisidir. Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan memurlarımızın sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz. Onların huzuru ve rahatı için uğraş veriyoruz. Memurun alın teri Memur Sen’in namusudur.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.