VALİ MANTI: ‘İNSANI DEĞERLİ KILAN ÜRETTİKLERİDİR’

  • Haberin Tarihi: 17 Eylül 2018
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Twitterda Paylaş
VALİ MANTI: ‘İNSANI DEĞERLİ KILAN ÜRETTİKLERİDİR’

Bingöl Valisi Ali Mantı, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı nedeniyle Merkez Vali Güner Orbay Ortaokulu’nda yapılan İlköğretim Haftası Kutlama Programına katıldı.

Program İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Ardından okul öğrencileri tarafından ‘Mustafa Kemal’i Düşünüyorum’, ‘Bayrak’ ve ‘Bu Vatan Senin’ isimli şiirler okundu.

Ortaokula yeni başlayan bir grup öğrenciye 8. Sınıfları temsilen bir başka öğrenci grubu tarafından ‘Okula Hoş Geldiniz’ çiçeği verildi. Aynı öğrenci grubu Vali Mantı’ya da çiçek buketi ile ‘İlköğretim Haftası Kutlama Etkinlikleri’ne ‘hoş geldiniz’ dedi.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmaları için sırasıyla okul öğretmenlerinden Hatice Bürlükara, Okul Müdürü M.Selim Anacur ve İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin konuştular.

Okul Müdürü Anacur konuşmasında okulun tarihçesine dikkat çekerken İl Müdürü Engin ise ‘Amacımız bilgiye ulaşmanın yollarını çocuklara öğretmektir. Öğretmenlerimiz seslerini değil sözlerini yükseltmelidirler. Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazımdır’ dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan Vali Ali mantı ise şunları söyledi: ‘Ülkemizin aydınlık geleceği olan sevgili çocuklarımız, değerli veliler ve öğretmenlerim!

İlköğretim Haftamız kutlu olsun. Ülkemizin biricik kaynağı insanımızdır ve özellikle de öğrencilerimizdir. Geleceğin Türkiye’sini kuracak ve daha ileri noktalara taşıyacak olanlar da yine öğrencilerimizdir. Onun için birlik ve beraberliğimizi bozmadan, sevgi, saygı ve kardeşlik ilişkilerimizi bozmadan, bir ve beraber olarak, farklı düşüncelere ve farklı yaklaşımlara saygılı olarak vatanımıza, milletimize ve tüm insanlığa faydalı olmamız lazım.

Değerli öğretmenlerim! İyi nesiller yetiştirirsek önce ailemize, şehrimize ve ülkemize sonra da tüm insanlığa faydalı oluruz. Zira Peygamber Efendimizin dediği gibi ‘İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır’. İnşallah bu necip millet geçmişte olduğu gibi gelecekte de adaletiyle, misafirperverliği ile iyilikleri ile ilmi ve irfanı ile tüm insanlığa hayırlar yolunda hizmet edecektir. Gayesi olmayan çalışma feda edilmiş emektir. Her çalışmamızı bir amaca yönelik gerçekleştirmeliyiz. Onun için öncelikle aramızdaki dayanışma ve kardeşliği sürdürmemiz ve daha da geliştirmemiz lazım. Bizler ülkemizin doğusu ve batısı ile kuzeyi ve güneyi ile biriz ve beraberiz. Hiç kimsenin bölgesinden dolayı diğerinden bir farkı yoktur. İnsanların güzelliği ve farklılığı ortaya koyduğu güzel icraatlarından dolayıdır. İnsanlar icraatları ile anılır. İnsanı değerli kılan ürettikleridir. Bizler çocuklarımızı adalete ve ilme inanan, özgürlüğü benimsemiş, sevgiyi, saygıyı, barışı ve kardeşliği inşa etmiş bir nesil olarak yetiştirmemiz lazım. Bölünür ve parçalanırsak kuvvetimiz gider bir takım ülkelere yem oluruz.  Onun için birlik ve beraberliğimizi, kuvvet ve kudretimizi bozmamamız lazım. Aramıza tefrikayı sokmazsak ne içeriden ne de dışarıdan kötülük unsurları bize zarar veremeyecektir. Günümüzde aziz milletimizin bekasına yönelik fitne yüklü planlar yapılıyor. Ama yurdun her köşesinde tomurcuğa duran din ve millet bilinci, vatan ve devlet hassasiyeti bu rüzgarlara geçit vermemektedir. Hamdolsun her türlü yatırımı ve gelişimi ile ülkemiz yarınlar için umut vermekte, gariplerin ve mazlumların sığınağı olmaya devam etmektedir. Onun için öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve basınımıza kısacası hepimize önemli görevler düşüyor. Ülkemizin boşa harcanacak bir gram enerjisi veya feda edilecek tek bir insanı yoktur.  İnanç değerlerimizden aldığımız güven ve istikrar ile yüzyıla milletimizin başarı damgasını vuracağız inşallah.

Bu vesileyle tekrar İlköğretim Haftasının özelde Bingöl’ümüze, genelde Türkiye’mize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, hepinize selamlar ve saygılar sunuyorum.’

Program Vali Güner Orbay Ortaokulu öğrencilerince sergilenen folklor gösterisi ve Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerince sunulan müzik dinletisi sonrasında sunulan ikramlar ile sona erdi.

Programa Vali Mantı’nın yanı sıra Belediye Başkanı Yücel Barakazi, İl Emniyet Müdürü Metin Akay, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

Anahtar Kelime: , ,

Yorum Kapalıdır.